Łukasz Malinowski
W opinii firm z branży morskiej energetyki koszt inwestycyjny, założony przez ministerstwo, jest zbyt niski, a w połączeniu z brakiem indeksacji opłaty zastępczej oraz określeniem stałej wysokości ceny energii, powoduje zbyt dużą lukę przychodową, której nie pokrywa współczynnik korekcyjny na poziomie 1,8.
Zdaniem inwestorów MFW należy dążyć do optymalizacji i zwiększenia stabilności systemu wsparcia, przez dostosowanie współczynnika korekcyjnego do właściwych kosztów inwestycyjnych projektów MFW, potwierdzonych przez aktualne dane porównawcze pochodzące z projektów zagranicznych i analizy eksperckie uwzględniające krajowe uwarunkowania. Ostateczna wysokość współczynnika korekcyjnego, według nich powinna zostać określona po zweryfikowaniu przewidywanych kosztów oraz wykonaniu prognozy produktywności na polskich obszarach morskich.
Przedstawiciele branży stwierdzają, iż stworzenie optymalnych i stabilnych warunków dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce wiąże się również z dostosowaniem systemu wsparcia do specyfiki procesu inwestycyjnego i technologicznego właściwego dla morskich farm wiatrowych.
Inwestorzy są zgodni, że należy stworzyć dla morskich farm wiatrowych warunki porównywalne z innymi technologiami OZE, które w całym okresie przygotowania projektu inwestycyjnego będą znały wysokość współczynnika korekcyjnego, obowiązującego od momentu oddania inwestycji do użytku.
Spotkanie, zorganizowane przez Fundację na rzecz Energetyki Zrównoważonej z przedstawicielami najważniejszych polskich i zagranicznych inwestorów z branży morskiej energetyki wiatrowej. Celem spotkania było wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawie optymalnego kształtu systemu wsparcia, w kontekście trwających prac nad projektem ustawy o odnawialnych źródłach energii.